Ahoj já jsem majitelem těchto stránek.Jsem z Jablonce nad Nisou.Často jezdím na různé závody.Dík že jste navštívily moje stránky.
Kontakt na mně:
ICQ 447060912
tel:+420774942908
e-mail:taljka@seznam.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Jak funguje motor?

Jak funguje motor?

Základní princip fungování motoru spočívá v přeměně mechanické energie na energii pohybovou.
Parní stroj

Starý parní stroj využívá vody, která se při teplotě varu vypařuje. Horká pára pak jde z kotle přes regulátor do šoupátkové komory, kde je rozdělována do válce. Ve válci svým tlakem způsobí pohyb pístu, který je přenášen přes pístní tyč, křižák a ojnici na kliku. Klika motoru poté otáčí kolem.
Spalovací motory

Spalovací motory se dělí na dva druhy, a to na vznětové a zážehové motory. Oba fungují prakticky stejně. Do spalovací komory je pod píst vstřikováno palivo. Když se píst posune dolů, palivo je vytlačeno nad píst. Poté píst pohybem nahoru stlačí látku a ta exploduje (pak jde píst dolů, splodiny po explozi jsou odváděny pryč do výfuku a palivo je zase vytlačováno nad píst). V čem jsou tedy tyto motory odlišné? Zážehový motor, jak už název napovídá, potřebu něco, čím palivo zažehne – používá se jiskra motorové svíčky. U vznětového motoru se palivo vznítí samo.
Raketové motory

Raketový motor patří mezi reaktivních pohony. Princip raketového motoru vystihuje zákon akce a reakce, kdy je pohyb rakety reakcí na plyny odcházející z raketového motoru opačným směrem. To je také zákon o zachování hybnosti. Při spalování pohonných látek vznikají plyny, které unikají velkou rychlostí. Jsou stejně rychlé jako raketa, která se pohybuje opačným směrem.
Elektromotory

Většina elektromotorů pracuje na elektromagnetickém principu, ale jsou i motory fungující na jiných elektromechanických jevech jako jsou například elektrostatické síly, piezoelektrický efekt či tepelné účinky průchodu elektrického proudu. Základním principem, na němž jsou elektromagnetické motory založeny, je vzájemné silové působení elektromagnetických polí vytvářených elektrickými obvody, kterými protéká elektrický proud.